blog młodych, lubelskich artystów oraz krytyków sztuki


b l o g

m ł o d y c h,

l u b e l s k i c h

a r t y s t ó w

o r a z

k r y t y k ó w

s z t u k i

środa, 30 listopada 2011
Sensacyjne znalezisko! "Kolokwium z historii sztuki i cywilizacji"

Zaprzyjaźniony fotograf Leszek Skwarski, dostarczył nam materiał wizualny z obecnego stanu realizacji Mariusza Tarkawiana Kolokwium z historii sztuki i cywilizacji, która swego czasu triumfowała w jednym z korytarzy remontowanej właśnie siedziby Centrum Kultury. Ku naszemu zdumieniu przedsięwzięcie to, mimo prac remontowych trwających w tych zabytkowych przestrzeniach, nic nie straciło ze swojego specyficznego charakteru, przeciwnie - zaistniałe zmiany wręcz podbijają jego pierwotny zamysł. Fragmentaryczny charakter pracy Tarkawiana uratował ją przed zupełnym niebytem, zagrażający tym rysunkom ze strony pneumatycznych młotów. Relacja zaistniała pomiędzy pozostawionymi rysunkami a szorstkością odsłoniętej cegły potęguje wrażenie autentycznego znaleziska. Całość wygląda jakby została odsłonięta spod warstwy tynku, z którym gdzieniegdzie odpadła słabiej utrwalona część fresku. Figlarny charakter idei sztuki Tarkawiana obecnie igra z powagą ekipy remontowej, jak i wzywanych przez nich ekspertów z dziedziny konserwacji zabytków. Póki co, nie natrafiliśmy w lokalnej prasie na żadne informacje wskazujące na konsternację ekipy tych specjalistów. Czekając na dziennikarską kaczkę, dzielimy się z Państwem naszym prywatnym „znaleziskiem”.16:28, piotrek.pekala , wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 15 listopada 2011
Małgorzata Pomian - ICONS

otwarcie wystawy 18.11.2011 / godz. 18.00

wystawa czynna do 9 grudnia 2011 od poniedziałku do soboty w godz. 11.00-17.00

 

ICONS

Według badań, które Jake Halpern cytuje w swojej książce Fame Junkies, większość nastolatek w USA wolałaby być sławna niż inteligentna. Połowa badanych uważa, że bardziej prestiżowym zajęciem jest posada asystentki gwiazdy niż praca profesora na uniwersytecie. Telewizja i prasa bombardują nas dobrymi radami jak żyć, jak się ubierać, co jeść i kiedy robić kupę. Poprzez codzienne pranie mózgu odbierany nam zostaje instynkt samozachowawczy. Człowiek, który chce uzyskać akceptację środowiska jest w stanie uwikłać się w niekończący pęd za bluzą, butem czy  torebką.

Nie jest dobrze nie stosować się do reguł panującej gry. Istnieje ryzyko zostania społecznie wyplutym na margines niezauważalności. Zgodnie z tym o czy przekonują nas w gazetach, prawdziwa kobieta to Zara, Bata, Taniec z gwiazdami, Louboutin i Hermes Birkin. Prawdziwy mężczyzna to drogi zegarek, grzywka Justina Biebera, Vistula, Bugatti, Red Bull i Canal Sport. 

Jako dziecko swojej epoki przedstawiam to, czym się karmię, czyli obrazki współczesnych świętych, błogosławionych, bogów i ich muzy - czyli postaci z gazet i internetu. Ludzie, których maluję, żyją w zupełnie innej rzeczywistości - sztucznie wykreowanym świecie. Zainteresowani nim ludzie mogą zapomnieć o rzeczywistości, która w starciu z błyskiem, bogactwem i rechotem bijącym z przekaźników traci na swej atrakcyjności. Podobnie jest z modlitwą. Ludzie oddający się jej doświadczają stanu chwilowej nieobecności. Zaryzykuję więc porównanie tych osobowości medialnych do świętych którym kiedyś oddawano cześć. Współcześni bogowie są nosicielami marek, które powinniśmy mieć by być tak piękni i szczęśliwi jak oni. 

Podczas pracy, przeprowadzam syntezę wyselekcjonowanych zdjęć. Bohaterom odbieram ich naturalne środowisko – wyjmuję ich z kontekstu w jakim się znajdują i przedstawiam na płaskim ikonicznym tle. Podobno w modzie i sztuce wszystko zostało już odkryte i wykorzystane a jedyne co można teraz robić to zestawiać ze sobą poznane elementy. Ośmielona tym twierdzeniem, pełnymi garściami czerpię z twórczości Andy'ego Warhola i tradycji pisania ikon, swobodnie dobierając korzystne dla mnie formy. Powierzchnię obrazu traktuję jak papier zdjęty z roli maszyny drukującej. 'Papier' ten jest niefortunnie przycięty, tworząc niechciane i nikomu niepotrzebne odrzuty.  

Małgorzata Daria Pomian

 

 

 

 

 

17:24, mlodeforumsztuki , teksty krytyczne
Link Komentarze (1) »