blog młodych, lubelskich artystów oraz krytyków sztuki


b l o g

m ł o d y c h,

l u b e l s k i c h

a r t y s t ó w

o r a z

k r y t y k ó w

s z t u k i

piątek, 30 marca 2007
Czy może istnieć pisanie bez sztuki i sztuka bez pisania?

Czy może istnieć pisanie bez sztuki i sztuka bez pisania? To jak pytać w duchu L. Carrolla czy istnieje kot bez uśmiechu i uśmiech bez kota. Tekst stał się nierozerwalną częścią sztuki, a komentarze i recenzje subiektywnymi zapisami myśli odbiorców. Krytyczne spojrzenie to coś danego z samej natury (wiara czyni cuda...), a możliwość wypowiedzi daje innym ogląd danej sytuacji z różnych, często zaskakujących perspektyw. Podstawowe narzędzie jakim dziś w zalewie medialnego szumu stał się internet pozwala na zwiększenie pola oddziaływania, a blogi stymulują ludzi do wyrażania swych opinii, w tym wielu takich, którzy w innych okolicznościach nie ośmieliliby się na taki akt ekshibicjonizmu. Oczywiście nadal wszystkich obowiązuje odpowiedzialność za słowo, także anonimowe. Dlaczego taka forma? Dlaczego tutaj? Z pewnością wschodniej prowincji brakuje jakiejś świeżości myśli, czegoś co będzie lokalnym głosem chociaż nie w znaczeniu pejoratywnym. Zresztą czym jest nasz region, Polską B, C? Marsz przez kolejne litery alfabetu staje się pustym pochodem stetryczałych malkontentów. Nie zmienimy warunków ekonomicznych czy położenia geograficznego, jednak kulturalna atmosfera zależy tylko od nas samych. Trwając w martwym punkcie, poddając się wewnętrznej petryfikacji i destrukcji skazujemy się dobrowolnie na duchową wegetację. Czas zmienić wizję sennego miasteczka, w którym nic i nigdy się nie zdarza. Z niepoprawnym optymizmem wierzę w młodych ludzi, w ich potencjał, naturalną żywiołowość i pęd do rozwoju duchowego. Ta ich młodość jest kartą przetargową, biletem do lepszego świata. Pisać może każdy. Ten apel odnosi się przede wszystkim do młodych ludzi, których spojrzenie nie jest jeszcze obciążone starczą przezornością, zgorzknieniem i w najgorszym wypadku demencją. Jednak oczywiście nie neguję tutaj wagi doświadczenia i dojrzałości. Cóż, na koniec wystarczy powiedzieć... „do klawiatur”!

 

Paulina Zarębska

czwartek, 29 marca 2007
II edycja już w piątek!

Mariusz Tarkawian

Mariusz Tarkawian już się zastanawia jak będzie wyglądała kolejna odsłona NOVEJ FALI.

Dowiemy się już jutro, 30 marca, o godzinie 18.00, na Korytarzu Akademii w Centrum Kultury, przy ul. Peowiaków 12.

16:18, mlodeforumsztuki , wystawy
Link Dodaj komentarz »
środa, 28 marca 2007
To jest osioł tyłem.

Tak, ponoć żyjemy na głębokiej prowincji. Może coś się tu dzieje w rejonie sztuki najnowszej, ale czy na tyle dużo żeby o tym pisać? Po co pisać? Dla kogo? Jak pisać? Relacjonować swoje wizyty na wernisażach, streszczać ulotki dołączone do wystaw okraszając to porcją kilku –izmów bądź paru modnych nazwisk panów filozofów? Uwiąd w kwestii pisania o sztuce najnowszej w Polsce, polegający na zastosowaniu wyżej wymienionych strategii w tekstach recenzenckich, został już jakiś czas temu zdiagnozowany. Nie mam uprawnień żeby wydawać na tenże uwiąd recepty. Moje pisanie nie będzie podyktowane jakimiś z góry przyjętymi zasadami (jeśli tak owe nabędę lub sobie je uświadomię to natychmiast o tym poinformuję). Kryteria będą przypadkowe i doraźne. Będzie to pisanie z ograniczoną odpowiedzialnością.

 

Paweł Susid, bez tytułu, akryl, płótno, 50cm x 50cm, 2007 r.

 

Może nam się wydawać że raczej dane nam jest obserwować osła tyłem a jak chcemy spojrzeć mu w pysk, to musimy szukać w internecie lub jechać do Warszawy. Ale wydaje mi się, że Warszawa też ma takiego swojego osła, w którego zad się wpatruje.

A krytykom pozostaje podziwiać blask na worku.

Katarzyna Słoboda

 

 

12:42, mlodeforumsztuki , teksty krytyczne
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 27 marca 2007
NOVA FALA II edycja

Wiola Głowacka


BARBARA ABRAMOWICZ
AGATA KRUTUL
WIOLA GŁOWACKA
BEATA NOWICKA


NOVA FALA II edycja

otwarcie: 30 marca 2007 o godz. 18.00

Korytarz Akademii Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12
wystawa czynna do 20 kwietnia 2007 w dni powszednie w godz. 11.00 - 17.00

W pierwszej edycji NOVEJ FALI uczestniczyli:
Agnieszka Bubień, która zrealizowała obiekty związane z tradycyjnymi obrzędami świątecznymi w połączeniu z nowymi cywilizacyjnymi trendami. Powstały one z popcornu i łupinek po jajkach.
Maks Cieślak pokazał film wideo trwający 45 minut pt. Lato. Nostalgiczna opowieść wizualna o lecie podważała filmowe produkcje w komercyjnym wymiarze.
Paulina Daniluk rozpoczęła pracę nad redagowaniem istotnych informacji o własnym życiu w formie informacji na pierwszych stronach gazety codziennej.
Małgorzata Pomian przedstawiła rysunkowy dziennik, z zapisami swoich stanów psychofizycznych, realizowany w odosobnieniu, gdzie jedynie odbicie w lustrze jest uczestnikiem tego działania.
Mariusz Tarkawian rozpoczął morderczą pracę W poszukiwaniu sztuki... To cykl rysunkowy, który nie ma końca... Autor w jednoznaczny sposób próbuje identyfikować się ze współczesną sztuką poprzez gest wpisania jej we własną kreację.


W wystawie NOVA FALA II edycja biorą udział studenci Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, którzy aktywnie próbują znaleźć swoje miejsce w aktualnej sztuce. Poszukują bardzo osobistych form wizualnych wypowiedzi. Na ich artystyczne zmagania coraz większy wpływ ma realne otoczenie, w tym również internet. Niezwykle cenna staje się impulsywna chęć określenia własnego miejsca, miejsca, które konstytuuje się poprzez próby wizualizacji w różnorodnych mediach. Nie jest to forma realizacji tzw. dzieła sztuki. Te kategorie przez młodych zdecydowanie są odrzucane. W zamian pojawiają się intermedialne formy komunikatów, dotykających ich życia czy zachodzących wokół zjawisk. Reagują szybko i bezpośrednio. Nie są obciążeni ani akademickimi schematami ani kuratorskimi wyborami. Chcą być odkrywcami samych siebie i chcą ponosić ryzyko, które da im możliwość zaistnienia. Powstające formy wizualizacji nie są wyłącznie językiem estetycznym. Stają się doświadczaniem świata i próbą jego rozumienia, strumieniem zdobywanej wiedzy, której wymiarem jest poszerzona wyobraźnia. Gotowe produkty wizualne, doświadczane codziennie w znaczącym nadmiarze powodują, że stajemy się bezrefleksyjnymi konsumentami. Młodzi artyści nie chcą być wchłonięci w ten komercyjny obszar i dlatego próbują go weryfikować.

Młode Forum Sztuki przygotowuje już III edycję NOVEJ FALI.
Otwarcie planowane jest na 27 kwietnia 2007roku

kurator: Jan Gryka

15:21, mlodeforumsztuki , wystawy
Link Dodaj komentarz »
Witamy na blogu młodej lubelskiej sztuki!

 

Mariusz Tarkawian

 

Wszystkie osoby zainteresowane współpracą z blogiem MFS proszone są o kontakt na adres: mlodeforumsztuki@gazeta.pl

15:07, mlodeforumsztuki , wydarzenia
Link Komentarze (1) »