blog młodych, lubelskich artystów oraz krytyków sztuki


b l o g

m ł o d y c h,

l u b e l s k i c h

a r t y s t ó w

o r a z

k r y t y k ó w

s z t u k i

wtorek, 28 września 2010
WIEŻA BAB L spotkanie IV

Zapraszamy na IV spotkanie z cyklu WIEŻA BAB L

poniedziałek / 4.10.2010 / godz. 18.00

Galeria Biała / Centrum Kultury / ul. Narutowicza 32 / Lublin

Kuratorski wykład
dr. Pawła Leszkowicza
na temat wystawy
Ars Homo Erotica
która
odbyła się w
Muzeum Narodowym w Warszawie.

Po wykładzie dyskusja, w której udział wezmą:
dr Magdalena Dąbrowska
/Instytut Kulturoznawstwa UMCS/
dr Sylwia Nadgrodkiewicz
/ Instytut Politologii UMCS/

Galeria Biała / Centrum Kultury
20-016 Lublin / ul. Narutowicza 32
tel. +48 81 53 603 25 / fax +48 81 53 603 12
biala@ck.lublin.pl / biala.free.art.pl

14:32, piotrek.pekala , zaproszenia
Link Dodaj komentarz »
sobota, 25 września 2010
"dobra rada" Cezarego Klimaszewskiego

Do 1 października trwa w Galerii Białej wystawa Cezarego Klimaszewskiego „dobra rada”. Jest zatem szansa aby jeszcze odwiedzić galerię i zobaczyć ekspozycję nawet po raz drugi. Osobiście zachęcam do prześledzenia korespondencji pomiędzy eksponowanymi pracami. Tyle samo sugeruje nam to, co i ułatwia, stylowa wersalka ustawiona pod jedną ze ścian. Ponadto ten quasi-domowy gest podpowiada nam, że wnętrze galerii zostało zaaranżowane z myślą o odtworzeniu wnętrza pokoju jednego z osiedlowych mieszkań. Z drugiej strony jest to pracownia „architekta”, który w jej zaciszu, obserwując roztaczający się za oknem krajobraz, kreśli szkic swojego przewrotnego projektu. Wychodząc od zaistniałego „architektonicznego dramatu” artysta wcielając się w rolę radzącego architekta podskórnie pozostając artystą. Kontemplowany plan MDKu ujmuje najpierw w piętrzących się na sobie geometrycznych formach, po to aby ostatecznie w jednej z gablot skumulować całe napięcie jedynie pomiędzy syntetycznie ułożonymi względem siebie kilkoma dwuwymiarowymi bryłami. „Oderwane od rzeczywistości” elementy ściąga z powrotem na ziemie realistyczny huk burzonego MDKu dobiegający z filmu wyświetlanego za ścianą. Klimaszewski najpierw zwiedza zabytkowe przestrzenie, a następnie nieruchomo obserwuje rozwój sytuacji. Nie stara się wpłynąć na rozwój wydarzeń, jego odpowiedz nieśpiesznie pojawia się w formie symbolicznej - zaprezentowanej w galerii. Jako niemy świadek, bierze dystans i z dachu wieżowca (w zadumie) radzi sobie z tą sytuacją „wywracając” wszystko do góry fundamentami.

Wkrótce ukaże się katalog, który oprócz analizy bieżącej propozycji Klimaszewskiego zawierał będzie również dokumentację wcześniejszych dokonań tego artysty.

17:09, piotrek.pekala , wystawy
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 16 września 2010
MARIAN GUZIKOWSKI "ODDECH"

otwarcie wystawy 17.09.2010 / godz. 18.00

Po wakacyjnej przerwie Galeria Biała rozpoczyna program Młodego Forum Sztuki Galerii Białej od wystawy Mariana Guzikowskiego, tegorocznego dyplomanta studiów I stopnia Edukacji Artystycznej na Wydziale Artystycznym UMCS. Guzikowski skonstruował działającą maszynę parową. Jednakże nie jest to zwykłe urządzenie. Ta groteskowa konstrukcja została pomyślana jako estetyczny obiekt. Parowy mechanizm jest próbą artystycznej parafrazy żywego organizmu. Mało tego maszyna obracając schematycznie wykonany globus, swoim oddechem i tętnem, nadaje także ruch jakiemuś bliżej nieokreślonemu Uniwersum.

Codziennie od poniedziałku do soboty, w godzinach 12 – 17, można jeszcze oglądać to niecodzienne urządzenie prezentowane w podziemiach Galerii Białej. Galeria oczywiście czynna jest od godziny 11, jednakże zapraszamy od południa, gdyż maszyna potrzebuje ok. godziny aby nagromadzić niezbędną do uruchomienia ilość pary. Wystawabędzie czynna do 8 października 2010. Zapraszamy.

14:26, piotrek.pekala , zaproszenia
Link Dodaj komentarz »