blog młodych, lubelskich artystów oraz krytyków sztuki


b l o g

m ł o d y c h,

l u b e l s k i c h

a r t y s t ó w

o r a z

k r y t y k ó w

s z t u k i

wtorek, 19 lutego 2013
ALEKSANDRA IGNASIAK - Wodne sztuczki / 15.02.2013 / godz. 18.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wystawa czynna do 8.03.2013, pon.-pt. 11.00-17.00, sob. 12.00-16.00

14:59, piotrek.pekala , wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 stycznia 2013
Kamila Czosnyk "Labirynty (metafizyczne)"

 

otwarcie wystawy 18.01.2013 / godz. 18.00Na wystawie znajdują się wielkoformatowe obrazy olejne, każdy o wymiarach 170 x 117 cm. Są to obrazy „pisane”, tworzone od początku 2010 roku. Ich forma nawiązuje do szkolnego zeszytu ucznia, w którym poprzez wielokrotne ćwiczenie pisania danego wyrazu zostaje on na stale utrwalony jako poprawny językowo. Słowa na obrazach mają kluczowy sens, również w poszukiwaniu znaczenia użycia koloru. To forma określania uniwersum, które nabiera egzystencjalnego wymiaru również w kontekście osobistym. W ten sposób powstał między innymi obraz Biały nieważne, Czerwony Po co?, Czarny ja nie ja, słowo jestem zostało napisane czerwonym winem. Poszczególne prace dotyczą zatem poszczególnych pojęć i są ich reprezentacją. Stają się powiększoną kartką papieru w jedną linię, na której Kamila Czosnyk mozolnie zapisuje tysiące słów. Ten proces okazał się obsesyjny, obciążający i ważny psychologicznie tak, że obok pracy nad obrazami powstały egzystencjalne teksty w formie listów do przyjaciółki.

To co było bólem tworzenia uzyskało swoją kontynuację.
Cykl składa się z 12 obrazów o identycznym formacie. Po namalowaniu kilku pierwszych, okazało się, że kolejny obraz może nie powstać i pozostanie  podobraziem. Ten zabieg jest wskazaniem na możliwą potencjalność „pisania”. Uzyskuje w ten sposób swoje continuum, także poprzez techniczne linie, czekające na swoje wypełnienie. Dwa obrazy w 2012 roku zmieniły dramatycznie swoją tożsamość. W znaczący sposób zostały przez autorkę zniszczone, pocięte i spalone. Na wystawie część płócien „czeka” w kolejce na kolejne słowo, które może kiedyś zostanie na nich napisane, wypełniając je swoim sensem.
 
Kamila Czosnyk urodziła się w 1988 r. Jest absolwentką Kolegium Sztuk Pięknych UMCS w Kazimierzu a obecnie studentką I roku II stopnia malarstwa na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.
wystawa czynna do 2.02.2013, pon.-pt. 11.00-17.00, sob. 12.00-16.00
16:20, piotrek.pekala , wydarzenia
Link Komentarze (1) »
wtorek, 18 grudnia 2012
Anna Chabros "Kołowrotek"
Kołowrotek to pięciominutowa, filmowa narracja wykonana w technice animacji poklatkowej. Film nasycony jest symbolicznymi i alegorycznymi scenami, inspirowanymi codziennością. Rozgrywa się w miasteczku, którego makiety wraz  z postaciami  również prezentowane są na wystawie.


Anna Chabros urodziła w 1982 roku w Puławach. Jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z grafiki uzyskała w 2012 roku. W tym samym roku uczestniczyła w kilku wystawach i festiwalach: NO BUDGET SHOW - MOCAK, Kraków; Międzynarodowy Festiwal Filmu i Sztuki "DWA BRZEGI" - Kazimierz Dolny; SE-MA-FOR Film Festiwal. Międzynarodowy Festiwal Animacji - Łódź; FESTIVAL IN OUT - Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia", Gdańsk; Galeria Sztuki Współczesnej UFOFABRIK; "MITTELEUROPA PRIX TORINO" - Turyn, Włochy; 1 Ogólnopolski Festiwal Filmów Frapujących - Gorzów Wielkopolski.wystawa czynna do 11.01.2013, pon.-pt. 11.00-17.00, sob. 12.00-16.00
13:34, piotrek.pekala , wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 22 grudnia 2011

ŻYCZYMY ODNALEZIENIA SWOJEJ NIEWIADOMEJ
W TEN SZCZEGÓLNY CZAS ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
A W NOWYM 2012 ROKU
ZNALEZIENIA SAMYCH DOBRYCH ROZWIĄZAŃ


16:08, piotrek.pekala , wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
środa, 30 listopada 2011
Sensacyjne znalezisko! "Kolokwium z historii sztuki i cywilizacji"

Zaprzyjaźniony fotograf Leszek Skwarski, dostarczył nam materiał wizualny z obecnego stanu realizacji Mariusza Tarkawiana Kolokwium z historii sztuki i cywilizacji, która swego czasu triumfowała w jednym z korytarzy remontowanej właśnie siedziby Centrum Kultury. Ku naszemu zdumieniu przedsięwzięcie to, mimo prac remontowych trwających w tych zabytkowych przestrzeniach, nic nie straciło ze swojego specyficznego charakteru, przeciwnie - zaistniałe zmiany wręcz podbijają jego pierwotny zamysł. Fragmentaryczny charakter pracy Tarkawiana uratował ją przed zupełnym niebytem, zagrażający tym rysunkom ze strony pneumatycznych młotów. Relacja zaistniała pomiędzy pozostawionymi rysunkami a szorstkością odsłoniętej cegły potęguje wrażenie autentycznego znaleziska. Całość wygląda jakby została odsłonięta spod warstwy tynku, z którym gdzieniegdzie odpadła słabiej utrwalona część fresku. Figlarny charakter idei sztuki Tarkawiana obecnie igra z powagą ekipy remontowej, jak i wzywanych przez nich ekspertów z dziedziny konserwacji zabytków. Póki co, nie natrafiliśmy w lokalnej prasie na żadne informacje wskazujące na konsternację ekipy tych specjalistów. Czekając na dziennikarską kaczkę, dzielimy się z Państwem naszym prywatnym „znaleziskiem”.16:28, piotrek.pekala , wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 czerwca 2011
Emilia Kołowiecka "Kolekcja wizerunków osób i rzeczy" oraz Ewelina Wojdyło "Subtelności ryżowej komnaty"

wystawy czynne do 15 lipca 2011 od poniedziałku do soboty w godz. 11.00-17.00

15:34, piotrek.pekala , wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
piątek, 21 stycznia 2011
WIEŻA BAB L spotkanie V

Dyskusja na temat książki Ewy Toniak pt. "Olbrzymki: kobiety i socrealizm"   poniedziałek / 17.01.20110 / godz. 18.00 Galeria Biała


w dyskusja wzięli udział:
dr Magdalena Dąbrowska / Instytut Kulturoznawstwa UMCS /
redaktorka książki „Praktyki męskości”, Wyd. WiE, 2010
dr Sylwia Nadgrodkiewicz / Instytut Politologii UMCS / autorka książki „Seyla Benhabib - feminizm i polityka”, 2010

dr Tomek Kitliński / Instytut Filozofii UMCS /
Krytyka Polityczna Oddział Lubelski / współautor (z dr. Pawłem Leszkowiczem)
książki „Miłość i demokracja. Rozważania o kwestii homoseksualnej w Polsce”.
15:23, piotrek.pekala , wydarzenia
Link Komentarze (1) »
piątek, 11 czerwca 2010
Dwurnik w Dzienniku Gazecie Prawnej!

W dzisiejszym kulturalnym dodatku do „Dziennika Gazety Prawnej” zamieszczono dwustronicowy wywiad z Edwardem Dwurnikiem oraz krótka recenzję z okazji aktualnej wystawy tegoż artysty w Galerii Białej. Ponadto cieszy nas fakt, iż twarz Dwurnika znalazła się na okładce tejże „Kultury”.

 

14:28, piotrek.pekala , wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
środa, 02 czerwca 2010

14:46, piotrek.pekala , wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 29 kwietnia 2010
"Barbarzyńcy w ogrodzie" - TWOŻYWO na podwórku przy Narutowicza 32

20:05, piotrek.pekala , wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
"Wycieranie" rysunku Mariusza Tarkawiana 23.04.2010

 

16:40, piotrek.pekala , wydarzenia
Link Komentarze (2) »
czwartek, 01 kwietnia 2010
23.04 (piątek) godz. 12.00 - zamknięcie wystawy Mariusza Tarkawiana
W ramach tego wydarzenia odbędzie się publiczne "wycieranie" gumkami rysunku Mariusza Tarkawiana. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!
wtorek, 09 marca 2010
MARIUSZ TARKAWIAN W KUNSTFORUM

W najnowszym wydaniu KUNSTFORUM ukazał się kilkustronicowy artykuł o Mariuszu Tarkawianie. Poniżej zamieszczamy jego skany. Proszę zwrócić uwagę, że nasz bohater jest najmłodszy z tej całej paczki! A, no i oczywiście najprzystojniejszy;-)


 

 

 

 

 

 

17:00, piotrek.pekala , wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 15 stycznia 2009
Jadwiga Sawicka na CK

              

 

"Siłą rzeczy jeden coś ma, a drugi nie. W wielu przypadkach oczyszczające doświadczenie nieposiadania działa pobudzająco; stawianie oporu pokusie, ciągłe usprawiedliwianie obecnego stanu daje poczucie intelektualnej rześkości. Jednak gdy, jak się wydaje, wszystkie argumenty zostały już stosownie użyte, a pozycja ustalona, może okazać się, że niepowodzenie czyha z najmniej oczekiwanej strony. Tak dotychczas wabiące, a niedostępne przez słabość woli tereny wolne od potrzeb materialnych, raz zaakceptowane zaczynają straszyć pustką. Okazuje się zresztą, że słowo tereny jest już nieaktualne. Niesłychane głębie otwierają się przed strwożonym okiem nieposiadającego. Nieoswojone przestrzenie przerażają nieposiadającą. I co teraz? Zakwestionowane przedmioty nie dadzą już oparcia. Nigdy już nie będzie tak jak przedtem i nie ma co udawać, że nic się nie stało."

Jadwiga Sawicka tekst do wystawy "Forma wzywa do użycia", Galeria Foksal, 1998

              

poniedziałek, 05 stycznia 2009
Jadwiga Sawicka "Raz na jakiś czas" do 16 stycznia w Galerii Białej


 

 

"Pewna skłonność do praktyczności, do dzielnego radzenia sobie w ramach istniejących ograniczeń i dostępnych środków. Pewien brak rozmachu, rozsądny masochizm, kontrolowane samodławienie, podcinanie sobie skrzydeł i pętanie nóg. Pewien pośpiech w opuszczaniu dogodnych pozycji zawracanie w połowie drogi, chęć znalezienia skrótu, niepewność, udowodniony brak orientacji przestrzennej. Trzepotanie i migotliwość stwarzające pozory ruchu przy jednoczesnym poczuciu niezmienności.
Wiara w postęp. Wiara w kary i nagrody. Wiara w karę. Nareszcie uświadomione i wyartykułowane poczucie winy. Hałaśliwa radość i akceptacja wszystkiego jak leci. Pewien brak umiaru, bezwzględność w testowaniu udowodnionej wytrzymałości. Uroczyste zagłębianie palca w ranie. Pewnego rodzaju upojenie łatwością wywołania odrazy i innych pokrewnych uczuć."

Jadwiga Sawicka, tekst do wystawy:  "Kobieta o kobiecie" w galerii BWA w Bielsku-Białej, 1996

 

 

 

sobota, 20 października 2007
Dzień otwarcia!

transgresja wyobraźni

Szkolenie wolontariuszek  w toku

transgresja wyobraźni

 Ale cudo...

transgresja wyobraźni

 kontemplacja ...Danusi Kuciak

transgresja wyobraźni

 zapraszamy?

transgresja wyobraźni

 zimno jak w grobowcu?..wyjście z kolejnego archeologicznego projektu Kuśmirowskiegotransgresja wyobraźni

Jedni gadają a inni podziwiają:) 

 

 transgresja wyobraźni

Stachyra przed własną prezentacją...nie sam:) Odreagowanie po realizacji?

transgresja wyobraźni
 

Tajemnicza sceneria to nie kolejny plan filmowy - a praca Pauliny Kary 

transgresja wyobraźni

Zabawy z bronią... 

 

transgresja wyobraźni

tajny agent w akcji 

 

transgresja wyobraźni

Tajemnica jest za drzwiami 

 

 transgresja wyobraźni

A to podumowanie - czyli po uczcie dla oczu - uczta dosłowna:) 

 

 

 

 

 

17:43, mlodeforumsztuki , wydarzenia
Link Komentarze (1) »
czwartek, 18 października 2007
JUTRO OTWARCIE!!!

 

transgresja wyobraźni

 Gazobetonownia instaluje instalację za pomocą elementów istalacji sanitarnej.

 

transgresja wyobraźni

 Kolorek - mniam mniam... różowa landrynka.

 

 

transgresja wyobraźni

Gabinet cieni Danusi Kuciak (leży).

 

transgresja wyobraźni

Dalsza część horroru?  

 

transgresja wyobraźni

Sala tortur? 

 

transgresja wyobraźni

Nie, to kolejna maszyna Kamila Stańczaka. 

 

transgresja wyobraźni

"Aaaa się Wiola wygięła ... hmmmmmm" powiedział Mariusz Tarkawian.

 

transgresja wyobraźni

Gazobetonownia z kolejną dostawą.

 

transgresja wyobraźni

W biurze nocą burze.

 

 

transgresja wyobraźni

A to co? Niektórzy ze zmęczenia widzą 'różne' rzeczy. I krety.

 

transgresja wyobraźni

"Ty, jakiś chuligan ściany pomazał. Choć to szybko zamalujemy zanim ktoś zobaczy" 

 

pz&pw 

 

 

18:35, mlodeforumsztuki , wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 16 października 2007
Galeria Biała w wirze przygotowań. Do piątkowej wystawy zostały cztery dni.
Przygotowania do piątkowej wystawy w toku. Galeria Biała zamieniała się w obóz przejściowy, ciągle ktoś przychodzi, wychodzi - artyści, wolontariusze - a w akcji biorą udział śrubokręty, farby, pędzle czyli narzędzia różnej maści. Na korytarzach pracuje Mariusz Tarkawian, zjawiający się regularnie i z benedyktyńską dokładnością przenoszący na ścianach historię sztuki w pigułce. Michał Stachyra i Kamil Stańczak powoli rozwijają skrzydła;) Na dole, 'white cube' opanował PSF - Cezary Klimaszewski, Tomasz Malec i Tomasz Kozak - montaż, kontrola jakości tekstów, powolne wnikanie w atmosferę...
transgresja wyobraźni
transgresja wyobraźni
Tarkawian uczy (się) historii sztuki.
transgresja wyobraźni
transgresja wyobraźni
Czy to nowy horror Rodrigueza? Nie! To wolontariusze pracują nad wystawą.
transgresja wyobraźni
Artyści również ...
transgresja wyobraźni
Instruktaż-zlecenie dla elektryka. Autor: Jan Gryka.
transgresja wybraźni
Kariatyda. (?)
transgresja wyobraźni
Profesjonalne oddziały wolontarystycznie usuwają skażenie ... pozostałości Novej Białej.
transgresja wybraźni
Artystka? Wolontariusz? Teletubbies?
transgresja wybraźni
Artyści z niedowierzaniem oglądają teren wystawy.
A w 'kwaterze głównej' nad wszystkim czuwają Anna Nawrot i Jan Gryka dbając nawet o ludzkie żołądki...:)
transgresja wybraźni

pz + pw
piątek, 12 października 2007
nie rydzykuj! głosuj! urna twoja mać!

... a chciało by się powiedzieć może nawet dosadniej.

Do głosowania na naszym blogu namawiały już w swoim pierwszym wpisie prawniczki Joanna Hołda i Dominika Kiedrowska

A tymczasem kampania frekwencyjna zatacza coraz szersze kręgi. Od kilku tygodni Pola Dwurnik prowadzi akcję "Oddaj swój głos!" . Za pomocą świetnych plakatów, rozsyłanych e-mailowo znajomym, namawia do udziału w wyborach.

Pola Dwurnik

 

Pola Dwurnik

 

"Wybieram.pl 2007 - Głosuj. Głosuj jak chcesz." - mówią autorzy potralu wybieram.pl, którzy również prowadzą bloga. Do głosowania, w stonowanej kampanii, namawiają nas z czarno-białych zdjęć "znani i lubiani" aktorzy, dziennikarze, dj'e, muzycy czy sportowcy.

 

wybieram.pl

 

wybieram.pl

 

Na koniec chyba najciekawsza, a jednocześnie najbardziej osobista akcja zachęcająca do głosowania.

"Czasy są absurdalne, Polska stała się zakałą Unii - tylko głosując, mamy szansę coś zmienić" - to słowa Roberta Florczaka i Jacka Staniszewskiego, autorów plakatu wyborczego "Nie rydzykuj. Głosuj. Urna twoja mać". Mocny przekaz, w formie ulicznego graffiti, przyciąga uwagę i skierowany jest do młodych ludzi.

nie ryydzykuj

 

Niezdecydowanym na pewno przyda się kalkulator wyborczy. Jeśli nie wiesz na kogo głosować - odpowiedz na kilka prostych pytań. Porównanie twoich odpowiedzi z programami komitetów wyborczych pozwoli ci dowiedzieć się z kim Ci jest najbardziej "po drodze". Polecam.

I idź. Głosuj. ...urna twoja mać!!!

00:10, mlodeforumsztuki , wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 06 sierpnia 2007
blogi, nogi...

blogowe tradycje należy kultywować, tym bardziej w upalne wakacje...Miejsce: Pawilon belgijski. Palaise des Glaces et de la Decouverte. Eric Duyckaerts.
Nogi: własne, polskie.

 "Ograniczony czas warto poświęcić na pawilon belgijski, w którym Eric Duyckaerts skonstruował alogiczny labirynt luster. "Palais des Glace et de la Decouverte" opiera się na zasadzie wykładu-performance'u. Duyckaerts przyjmuje tu rolę profesora dającego wykład do kamery, a ekrany z wykładami rozmieszone są po całym szklanym labiryncie dając wskazówki dotyczące przejścia. Wykłady, których logika jest zasadna tylko w kontekście sztuki, są dla Duyckaerta poszukiwaniem esencji wiedzy. Symbolizująca ją figura labiryntu odwołuje się dodatkowo oczywiście do skomplikowanej sieci weneckich uliczek. Duyckaerts epatuje przy tym poczuciem humoru w stylu Monthy Pytona, gdzie jeden i jeden dają w sumie nie dwa, ale jedenaście." Justyna Kowalska http://www.obieg.pl/event/07062901.php#1 Niestety pawilon nie mial wentylacji, w labiryncie bylo piekielnie duszno.....

Statua Wolnosci Larsa Ramberga

Część świetnego, lekkiego, dowcipnego pawilonu skandynawskiego. Artysta norweski Lars Ramberg stworzył swoją interaktywną rzeźbę przy okazji wystawy Kiss the Frog w 2005 roku, do Wenecji przewieziona została sprzed Muzeum Sztuki, Architektury i Designu w Oslo. W 2003 roku projekt wygrał nagrodę w konkursie na najlepszy pomnik narodowy. Miał być wystawiony przed Eidsvoll Castle, gdzie podpisana została konstysucja norweska. Projekt odrzucono (nie można przecież srać na flagę, argumentowali przeciwnicy). Pomysł inspirowany oczywiście Rewolucją Francuską, a toalety zapewniła francuska firma.

rumuńskie pozdrowienia z wenecji


Jeden z najlepszych pawilonów. Nie tylko moim zdaniem (patrz: obieg i sztuczna inteligencja). Akcent rumuński na ciężkiej wystawie Storra, też bezapelacyjnie jeden z najciekawszych. Szpilka przekłuwajaca polityczny balon. Sztuka idealna na upał przy dużym stężeniu Wielkiej, Trudnej i Poważnej Sztuki, którą poleca się spożywac zimą lub poźną jesienią. Na wystawie Storra, mało było tytułowych zmysłów, a dużo kalkulacji i polityki. Na szczęęcie pawilony nie zawiodły. Pamiętam te, które odbierało się natychmiastowo, bez przeżuwania, na ktore w Wenecji nie ma czasu (tak, nawet jeść trzeba w biegu).

 

 

 


Low - Budget Monuments. Victor Man, Cristi Pogacean, Mona Vatamanu & Florin Tudor

 

 

Dan Perjovischi

 

 

wtorek, 19 czerwca 2007
Kuśmirowski odebrał Nagrodę Artystyczną Miasta Lublina

Robert Kuśmirowski odbiera nagrodę

Robert Kuśmirowski odbiera nagrodę z rąk Prezydenta Włodzimierza Wysockiego.

 

Robert Kuśmirowski dziękuje

Robert dziękuje zaczynając od Jana Gryki, który w tym czasie robi to zdjęcie.

 

Robert Kuśmirowski dziękuje

Robert przemawia i tłumaczy urzędnikom, że warto stawiać na młodych artystów i przyznawać takie nagrody nie tylko znanym i uznanym.

 

Robert Kuśmirowski

Nagroda w kieszeni, a kwiaty trafiły od razu we właściwe ręce.

19:48, mlodeforumsztuki , wydarzenia
Link Komentarze (4) »
wtorek, 27 marca 2007
Witamy na blogu młodej lubelskiej sztuki!

 

Mariusz Tarkawian

 

Wszystkie osoby zainteresowane współpracą z blogiem MFS proszone są o kontakt na adres: mlodeforumsztuki@gazeta.pl

15:07, mlodeforumsztuki , wydarzenia
Link Komentarze (1) »